
Asiantuntijatyön muutos sai panostamaan itsen johtamisen kehittämiseen
Asiantuntijatehtävissä työskentely on tasapainoilua vastuun ja vapauden välillä. Työ on usein hyvin itsenäistä, mikä vaatii määrätietoista otetta ja selkeää kuvaa siitä, mikä omassa työssä on tärkeintä. Hankkija Oy:n 130 asiantuntijat joukosta kaikui signaaleja, toiveita saada tukea ajankäytön ja merkityksellisten työtehtävien hahmottamiseen. Tämä polkaisi käyntiin prosessin, joka keskittyi asiantuntijoiden itsen johtamisen taitojen kehittämiseen.
Meille oli tärkeää, että saimme tehtyä näkyväksi sen, mihin aika työssä kuluu. Tunnistimme niin sanottuja aikasyöppöjä ja pääsimme pohtimaan, mitä voisimme niille tehdä. Itsen johtamisessa yksi malli ei tietenkään sovi kaikille ja olikin tärkeää, että tutustuimme erilaisiin työkaluihin laaja-alaisesti, Piia Jansson Hankkija Oy:n kehityspäällikkö kertoo.
Asiantuntijatyö jakautuu rutiinihommiin ja kehitystehtäviin. Usein ajatus on, että kehitystehtäviä tehdään sitten, kun on aikaa, eikä tuota aikaa sitten koskaan tule. On tärkeää ottaa tasaisin väliajoin keskusteluun, mitkä asiat työssä ovat tärkeitä ja mitä turhille ärsykkeille voitaisiin tehdä.
Organisaation uudistaminen lähtee halusta muuttua
Koska itsen johtaminen lähtee liikkeelle jokaisen henkilökohtaisesta työn muotoilusta, tarjottiin itsen johtamisen valmennuskokonaisuutta kaikille halukkaille. Ilmoittautuneet kokoontuivat kolmeen työpajaan kolmen viikon välein. Hankkija Oy:n asiantuntijat työskentelevät pääosin Hyvinkäällä, mutta osa henkilöstöstä toimii Turussa. Työskentelyä jatkettiin tapaamisten välillä Skypessä ja digialustalla.
Prosessiin otettiin mukaan 15 henkilöä ja saimme loistavasti tilaa itsereflektiolle ja pohdinnalle siitä, mikä omassa työssä on tärkeää. Työn murros haastaa asiantuntijatyötä, mutta vapaus itsessään ei ole ongelma. Asiantuntijatyö kaipaa vain entistä määrätietoisempaa toimintaotetta, arvioi Jansson.
Kasvokkaistapaamisten välissä itsen johtamisen kysymysten pohdintaa jatkettiin Howspace-työtilassa. Digitaalinen työskentely mahdollisti vaivattoman yhteydenpidon yli paikkakuntarajojen.
Howspace-työtila tuki mielestäni hyvin prosessille asetettuja tavoitteita. Toiminnasta tuli entistä läpinäkyvämpää ja opiskelu tuntui vapaamuotoisemmalta. Digitaaliset työtilat ovat nykypäivää ja halusin myös rohkaista henkilöstöämme kokeilemaan rohkeasti nykyaikaisia oppimisratkaisuja, Jansson toteaa.
Itsen johtaminen ei tapahdu yksin
Humap valikoitui itsen johtamisen tutkimisen kumppaniksi sidosryhmien vinkistä. Vaikka aikaisempaa historiaa ei ollut, löytyi yhteinen sävel nopeasti.
Kun kilpailutimme eri valmennustahoja, erottui Humap selkeästi prosessinomaisella lähestymistavallaan. Siinä, missä muut tarjosivat päivän tai puolenpäivän koulutusta, Humap tarjosi prosessia, jossa tuettiin osallistujien itsen johtamisen matkaa. Tuo tulokulma ja koko prosessin ideologia sopivat meidän organisaatioomme hyvin, Jansson kertaa.
Loistavan sparraustuen lisäksi osallistujien vastuuttaminen oli koko prosessissa avain.
Humap saa Janssonilta kiitosta valmennusprosessin kulusta. Yhteinen sävel tuntui löytyvän vaivattomasti, vaikka taustalla ei ollutkaan aikaisempaa yhteistyötä.
Humapin prosessinomainen lähestymistapa vastasi odotuksiamme. Jos halutaan saada aikaan muutos, pakottaa prosessinomaisuus miettimään asiaa useamman kerran. Saimme luotua organisaatioomme yhteistä ymmärrystä ja rakenteita keskustelulle. Pekka on ylipäänsä lähestymistavaltaan meidän tapaan oikein istuva, Jansson summaa.
Myös Hankkija Oy sai Humapin Pekka Pirhoselta kehuja.
Kyseessä oli ryhmä uudistumishaluisia ihmisiä, jotka olivat valmiita kuuntelemaan niin itseään kuin toisiaan, halusivat löytää olennaisen, luopua turhasta ja luoda tilaa jollekin uudelle. Kiirettä ei voi ratkaista pikakoulutuksella. Ainoa toimiva keino on pysähtyä keskustelemaan avoimesti ja kokeilujen kautta etsiä uudistumisen polkuja, summa Pirhonen.
Hankkija Oy on suomalaisen maatalous- ja konekaupan ammattilainen, joka haluaa auttaa suomalaista maanviljelijää tuottamaan laadukasta, puhdasta, suomalaista ruokaa.